Salling Group støtter velgørende formål gennem Salling Fondene og udvalgte velgørenhedsorganisationer og NGO’er, som vi har et langsigtet samarbejde med.
Salling Fondene ejer Salling Group 100%. Det betyder, at en del af overskuddet doneres til initiativer og projekter, der er til glæde og gavn for mennesker i hele Danmark. Alle ansøgninger om større donationer og sponsorater kan rettes til Salling Fondene.
Henvendelser om mindre donationer og sponsorater
Vi får utrolig mange henvendelser af denne slags og vi jo har lyst til at hjælpe alle, der spørger - men det har vi ikke midlerne til. Ved at hjælpe etablerede organisationer lader vi de rette folk om at støtte, hvor det gælder - og håber derved sammen med dem at ramme så bredt som muligt.
Vi har derfor valgt at fokusere på vores samarbejde med SMIL-Fonden. Du kan læse mere om vores samarbejde på vores hjemmeside her. På årsbasis har vi desuden et samarbejde med Folkekirkens Nødhjælp, som bl.a. sælger vores frasorterede legetøj (defekte emballager mv.) i deres butikker, og derved bidrager vi til det store arbejde, som Folkekirkens Nødhjælp yder for mennesker i nogle af verdens mest udsatte områder.
Kontakt kundeservice
Hvis du har nogen spørgsmål, kan du kontakte os ved at klikke på den røde knap under denne artikel.